Return to Headlines

SkillsUSA Competitions

Congratulations to the North Montco Technical Career Center students who competed in the SkillsUSA District 2 Competitions.
 
Students who place first in their competitions have the opportunity to compete against their peers, from across the state, during the state-level competitions.
 
LAST NAME FIRST NAME COMPETITION PLACE  PROGRAM 
Coughlin Andrew Carpentry First Carpentry
Greene Syniah Job Skill Demonstration A First Cosmetology
Johnson Savana Job Interview First Cosmetology
Kinley-White Tinera Restaurant Service First Culinary Arts
Tang Matt Prepared Speech First Allied Health
Wolfinger Shawn Precision Machining First Computer Integrated Machining
Armitage Will Industrial Motor Control Second Electrical Trades
Bobbitt Allison Employment Application Process Second Cosmetology
Bruton Jason Technical Drafting Second Drafting & Design
Carpenter Alex Firefighting Second Protective Services
Colvin Aiden Mechatronics - team Second Mechatronics
Davis Alyssa Cosmetology Second Cosmetology
Fitzgerald Zachary Internetworking Second Internet Technologies
Hein Julia Commercial Baking  Second Baking & Pastry Arts
Olabanji David Mechatronics - team Second Mechatronics
Oliveira Enzo HVAC Second HVAC
Patel Harsh Technical Computer Applications Second Internet Technologies
Riley Jameson Power Equipment Technology Second Recreational Power Equipment
Rush Jarett First Aid/CPR Second Protective Services
Ryan Cecilia Job Skill Demonstration- Open Second Cosmetology
Steiner Cameron Diesel Equipment Second Diesel Truck Technology
Andrew Sierra Crime Scene Investigation team Third Protective Services
Berkheiser Ryan Crime Scene Investigation team Third Protective Services
Cox Hannah Health Knowledge Bowl team Third Allied Health
Emerson Noelle Action skills Third Cosmetology
Girgis Mariam Health Knowledge Bowl team Third Allied Health
Gonzalez Carlos Criminal Justice Third Protective Services
Keller Julia Health Knowledge Bowl team Third Allied Health
Klein Alex Pin Design Third Graphic Arts
Liebel Brayden Electrical Construction Wiring Third Electrical Trades
Overholser Reed Welding Third Welding & Fabrication
Padworny Noah Crime Scene Investigation team Third Protective Services
Zielinski Brianna Health Knowledge Bowl team Third Allied Health